Skip links

Sosyal Medya Reklamları 8 Adımda Optimize Etme Rehberi

1- Daha spesifik hedef kitleler

Hedef kitlenizi daraltarak diğer reklam veren benzer markalarla daha iyi rekabet edebilirsiniz . Yüzlerce marka ile teklif rekabetinde olduğunuzu unutmayın elinizdeki kısıtlı kaynakları en doğru hedef kitleye sarf etmeniz gerekmektedir .

Bu yüzden eğer hedef kitlemiz çok genişse, hedef kite tanımlamasını daha detaylı yapmak gerekir.

  2- Teklif sınırlarını kullanın

Kurallar ve teklif verme sınırları kullanılarak dönüşümlerin maliyetleri kontrol altında tutulabilir . Eğer hedeflediğimiz bir edinme başı maliyet varsa bunu teklif verme sınırlarını kullanarak belirtmemiz gerekir. Bu yöntem sayesinde bütçemizin çok üstünde edinme maliyetleri ile karşılaşmamış oluruz. Fakat burada edinme maliyetlerini çok düşük vermemiz durumunda reklamımız hiç gösterim veya etkileşim almama durumları ile de karşılaşabiliriz. Bu durumda yapmak gereken gerçekleşen edinme maliyetini kademeli olarak azaltarak vermek olacaktır.

3-Kitle çakışmalarını kontrol altında tutun

Kendi kampanyalarınızda eğer çok benzer hedef kitleler kullanıyorsanız çakışan hedef kitle kontrolü yapmanız gerekir. Aynı hedef kitlelerine farklı kampanyalar üzerinden teklif vererek kendi kendinize maliyetlerinizi artırıyor olabilirsiniz. Bu yüzden kampanyalarınızdaki hedef kitlelerinizdeki çakışmaları tespit etmeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra bu çakışmaları engellemeniz gerekir. Her kampanya için o kampanyaya has bir hedef kitle belirlemeniz gerekir. Daha detaylı bilgi için Meta (Facebook) İşletme yardım merkezini ziyaret edebilirsiniz.

https://www.facebook.com/business/help/1679591828938781?id=176276233019487

4-Facebook Pixel Kurulumunu yapın

Bu sayede daha doğru hedeflemeler yapabilirsiniz. Reklam kampanyalarınız hakkında daha fazla veriye sahip olabilirsiniz. Unutmayın tüm dijital pazarlama süreçlerinizde ne kadar veriye sahipseniz o kadar doğru süreçler inşaa edebilirsiniz. Bu yüzden hala facebook piksel kurulumunuzu yapmadıysanız bir an önce yapmanız gerekir.

5-Farklı kreatifleri test edin

Bildiğimiz üzere Sosyal medya reklam sürecinde kreatifler oldukça önemlidir. Görseller, videolar, içerikler reklam maliyetleri üzerinde çok ciddi etkisi vardır. Bu yüzden A/B testleri oldukça hayati önem taşımaktadır. Sürekli yeni kreatifler için denemeler yapmalısınız.Doğru kreatif unsurları bulduğunuzda reklam maliyetlerinizdeki ciddi azalmayı fark edeceksiniz

6-Yeniden hedefleme segmentleri oluşturun

Tüm reklam süreçleri içerisinde en çok dönüşüm alacağınız süreç hiç şüphesiz Yeniden pazarlama (Remarketing ) kampanyalarıdır. Bu yüzden reklam maliyetlerinde optimizasyon istiyorsanız en az maliyetle dönüşüm sağlayabileceğiniz bu hedef kitleyi görmezden gelmemeniz gerekir . kampanyalarınız için sitenize gelen ziyaretçilerinizi farklı segmentlere ayırarak satın almaya ne kadar yakın olduklarına göre farklı yeniden hedefleme ( remarketing) kampanyaları oluşturulması maliyetlerinizi optimize. etmenizi. sağlayacaktır

7- Kreatifinizi yenileyin

Sıklık oranınız belirli bir seviyenin üzerine çıktıysa maliyetleriniz artmaya başlayacaktır. Aynı kreatif ögeleri dönüşüm sağlamayan hedef kitlenize gösterip duruyorsunuz demektir. Bunun önüne geçmek için reklam sıklığınız belirli bir seviyenin üzerine çıktıysa ve maliyetleriniz artıyorsa artık reklamınızda değişiklikler yapmanın zamanı gelmiştir. Yeni kreatif unsurlar oluşturarak kampanyanızı revize etmeniz gerekebilir. Hatta belki de artık müşterilerinize yeni bir değer teklifi veya promosyon sunmanın vakti gelmiştir

8-Videolardan yararlanın

Reklam kampanyalarında video reklamlar resim veya dönen formatlara göre çok daha düşük tbm oluşturur. Bu yüzden toplam bütçenizin bir kısmını video reklamlara ayırabilirsiniz. Bu sayede toplam harcamanızı değiştirmeden daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Leave a comment

Daha işlevsel bir kullanım deneyimi için web sitemizde çerezlerden yararlanmaktayız. Detaylar için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Explore
Drag